• LV
  • EN
  • „Bocmaņa skulptūras izveide Salacgrīvā, Limbažu novadā”. 2024

    Autore Tēlniece Olga Šilova (SIA “Sculptor LV”)
    Sadarbība ar arhitektiem SIA “Balta istaba”
    Konkursu rīko Limbažu novada pašvaldība
    Apbalvojums trešā vieta

    BOCMAŅA TĒLS

    Līdzīgi vietai, kur satiekas jūra un upes krasts, arī bocmaņa tēls filozofiski atspoguļo pagātnes un nākotnes dialogu. Bocmaņa skulpturālais tēls ir cilvēka arhetips, kas jau grādiem veidojies piekrastes iedzīvotāju vidū.  Iegrimis domās, bocmanis stabili nostājas uz abām kājām, turot rokā  jūrnieka pīpi, skatienu vērsts uz jūras apvārsni. Fiziski spēcīgs augumus, muskuļotas rokas ar uzrotītām jūrnieka krekla piedurknēm liecina par viņa darba ķērienu un cientību. Torsa vieglais pagrieziens un vējā plīvojošās bikses piešķir skulptūras siluetam romantisku noskaņu, uzsver tēla iekšējo dinamiku.

    Figūras novietojums uz akmens ir simbolisks. Akmens ir krasts vai zeme, kur atrodas māja un ģimene. Priekšā ūdens stihija, kas valdzina ar savu romantiku un izaicinājumiem ar skarbajiem darba apstākļiem. Līča virzienā vērstais Bocmaņa skatiens liecina ne tikai par tēla romantisko noskaņu, bet tam ir arī praktisks pamatojums, jo upe un jūra nodršina iztiku tiem, kas tos saprot un prot ar tām sadzīvot.

    Fotografējot mākslas objektu, var iemūžināt vairākas apkārtnei raksturīgas dabas un pilsētvides ainas, piemēram, tiltu pāri Salacai, zivju kombināta ražošanas ēkas pretējā krastā, ostu, līci un jūru. No kāpņu puses paveras veiksmīgs skats, skulptūras fonā redzama iela ar vēsturiskām koka mājam un baznīcu. Visi šie fona objekti tematiski saistīti ar katru Salacgrīvas iedzīvotāju un paša bocmaņa tēlu.


    Tehniska informācija par skulptūru

    Skulptūru iecerēts izveidot 2,10 m augstu. 
    Tehnika – bronzas lējums
    Veidojuma faktūra pārsvarā gluda. Bronzas patina –  tumši brūna.