• LV
  • EN
  • Piemineklis Konstantīnam Čakstem. Konkursa otra kārta. 2003.

    Organizēja iniciatīva grupa

    Arh. birojs POSTFORM PROJEKTS RĪGA

    Devīze: Pretestības ceļš

    Projekta teorētiskā koncepcija            

    Izplatoties telpā, iecerētais ansamblis gūst iespēju atklāt latviešu tautas pretestības kustības tēmu un K.Čakstes personības traktējumu no dažādiem skatu punktiem kā telpiskajā tā arī idejiskajā nozīmē. Parādās laika dimensija, kuru pastiprina koku alejas līnārais virziens.

    Uztverot iecerēto ansambli Brīvības pieminekļa kontekstā, izmantoti atpazīstami motīvi kā piemēram trepes un pandusi jaunā pieminekļa arhitektoniskajā risinājumā.

    115.2003

    Konstantīna Čakstes pieminekļa apraksts

    Organizējot laukumu ar skulptūru kā skvēru, veidojas intīmāka vide, rodas iespēja traktēt Konstantīna Čakstes tēlu vispārcilvēciskā kontekstā izvairoties no glorificējošā monumentalisma.

    Psiholoģiska portreta valoda uzruna skatītājus ar tradicionāli saprotamām metodēm ( portretiska līdzība, dokumentalitāte ), kā arī mākslinieciskās dimensijas līdzekļiem – apzināta proporciju deformācija, lielu masu paralēli ritmi plastiskajā kustībā. Siluetā un detaļās atkārtojas konusa formas motīvs, plestas faktūras nepabeigtība. Tēla vitalitāte un iekšējā enerģija iekodēta figūras dramatiskajā plecu pagriezienā un atrautajā no ķermeņa rokas kustībā, optimisma noskaņa – viegla galvas pacēlumā.

    Figūras siluets nolasāms no visiem skatu punktu rakursiem , nezaudē izteiksmību arī no visiem rakursiem, arī no figūras mugurpuses. Lakoniskais, klasiskais postaments pasvītro veidojuma pašpietiekamību.

    Ciešanu vārti

    Pieminekļa patētiska daļa „Ciešanu vārti” veltīta dramatiskajai Latvijas vēstures lappusei – nacionālas pretestības kustībai pret Hitlera un Staļina režīmiem. Kalti no tumši pelēka granīta tektoniski elementi lakoniski un skarbi . Ceļš caur vārtiem līdz Brīvības piemineklim simbolizē ticību Latvijas neatkarībai, kuru tauta saglabāja sirdī no 1940 gada līdz 1991gadam.

    116.2003